Vishay/Dale RNC50H6493BRB14
RNC50H6493BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6493BRB14
Brief Description
RES 649K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6493BRB14.pdf
Availability of RNC50H6493BRB14
QUANTITY
RNC50H6493BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6493BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6493BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)649k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6493BRB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6493BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6493BRB14 Details Description
Related parts for RNC50H6493BRB14
CBL RIBN 40COND 0.050 BLACK 10' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT23-5L datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP C, AFS 1, T datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.5V 4-USP datasheet.pdf
FILTER EMI 33PF RADIAL datasheet.pdf
JFET N-CH 0.1W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf