Vishay/Dale RNC50H6493BRBSL
RNC50H6493BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6493BRBSL
Brief Description
RES 649K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6493BRBSL.pdf
Availability of RNC50H6493BRBSL
QUANTITY
RNC50H6493BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6493BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6493BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)649k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6493BRBSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6493BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6493BRBSL Details Description
Related parts for RNC50H6493BRBSL
IC FLOAT-PT CO-PROC 16MHZ 68PGA datasheet.pdf
IC DELTA-SIGMA MOD 16 BIT 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
.5MM JMPR LGT 152 TYPE A 24POS datasheet.pdf
INSERT RCA JACK COUPLER datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOD WI-FI UFL 0.5MB FLASH datasheet.pdf
EMITTER UV 387NM 30A MODULE datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf