Vishay/Dale RNC50H6493BSBSL
RNC50H6493BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6493BSBSL
Brief Description
RES 649K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6493BSBSL.pdf
Availability of RNC50H6493BSBSL
QUANTITY
RNC50H6493BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6493BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6493BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)649k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6493BSBSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6493BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6493BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H6493BSBSL
POT 500 OHM WIREWOUND 1.5W datasheet.pdf
LAMP T1-1/2 STD WIRE TERM 14V datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:3 1.6GHZ 32LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
QUICK CONNECT DOUBLE FLAT datasheet.pdf
RES 180 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN D-SUB SLIM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
BLZP 5.00/03/270LH SN OR BX datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf