Vishay/Dale RNC50H6501FRB14
RNC50H6501FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6501FRB14
Brief Description
RES 6.5K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6501FRB14.pdf
Availability of RNC50H6501FRB14
QUANTITY
RNC50H6501FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6501FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6501FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6501FRB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6501FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6501FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H6501FRB14
CONN TERM BLK RAIL MT 35MM WM BG datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
CA,50,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.100 8 POS datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
864 12MM X 55 M datasheet.pdf