Vishay/Dale RNC50H6570BRB14
RNC50H6570BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6570BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 657 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6570BRB14.pdf
Availability of RNC50H6570BRB14
QUANTITY
RNC50H6570BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6570BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6570BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)657
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6570BRB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6570BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6570BRB14 Details Description
Related parts for RNC50H6570BRB14
LED 7-SEG 3DIG CC HRED RHDP .56" datasheet.pdf
IC FPGA 178 I/O 256FBGA datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 6POS TIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS SCKT datasheet.pdf
IC TXRX UHF ASK/FSK 32VQFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 230V datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
42U RACK ENCLOSURE SERVER CAB datasheet.pdf
IC FPGA ARTIX7 325BGA datasheet.pdf
IND CM 14 MH 1.0A TH NPB datasheet.pdf