Vishay/Dale RNC50H6571BSRSL
RNC50H6571BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6571BSRSL
Brief Description
RES 6.57K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6571BSRSL.pdf
Availability of RNC50H6571BSRSL
QUANTITY
RNC50H6571BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6571BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6571BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.57k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6571BSRSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6571BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6571BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H6571BSRSL
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO204AC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% RADIAL datasheet.pdf
RES 80K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 1210 datasheet.pdf
ADAPTER M/M TYPE N/SMA 18GHZ datasheet.pdf