Vishay/Dale RNC50H6572BRBSL
RNC50H6572BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6572BRBSL
Brief Description
RES 65.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6572BRBSL.pdf
Availability of RNC50H6572BRBSL
QUANTITY
RNC50H6572BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6572BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6572BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)65.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6572BRBSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6572BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6572BRBSL Details Description
Related parts for RNC50H6572BRBSL
IC DGTL POT QUAD 5K 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 261 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16.1MM RND 7.3MM datasheet.pdf
RES SMD 321 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
OSC XO 2.048MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 8 OUT 24V datasheet.pdf