Vishay/Dale RNC50H6651DSB14
RNC50H6651DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6651DSB14
Brief Description
RES 6.65K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6651DSB14.pdf
Availability of RNC50H6651DSB14
QUANTITY
RNC50H6651DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6651DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6651DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6651DSB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6651DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6651DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H6651DSB14
RES 220K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 350MA NO 8-DIP datasheet.pdf