Vishay/Dale RNC50H6651FRR36
RNC50H6651FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6651FRR36
Brief Description
RES 6.65K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6651FRR36.pdf
Availability of RNC50H6651FRR36
QUANTITY
RNC50H6651FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6651FRR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H6651FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6651FRR36
Related LinksRNC50H6, RNC50H6651FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6651FRR36 Details Description
Related parts for RNC50H6651FRR36
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 464 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
UM1254 MAT 10M QD CABLE, FD2 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
BACKPLANE INSERT MODULE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 12A TO277A datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC TXRX RS-485/RS-422 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS datasheet.pdf