Vishay/Dale RNC50H6651FSR36
RNC50H6651FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6651FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.65K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6651FSR36.pdf
Availability of RNC50H6651FSR36
QUANTITY
RNC50H6651FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6651FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H6651FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6651FSR36
Related LinksRNC50H6, RNC50H6651FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6651FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H6651FSR36
RES SMD 52.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RECEPT 16POS W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 25POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf