Vishay/Dale RNC50H6653BSRE6
RNC50H6653BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6653BSRE6
Brief Description
RES 665K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6653BSRE6.pdf
Availability of RNC50H6653BSRE6
QUANTITY
RNC50H6653BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6653BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H6653BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6653BSRE6
Related LinksRNC50H6, RNC50H6653BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6653BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H6653BSRE6
CAP ALUM 6800UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V 6A OUT datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS 24.7619MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TV 6C 6#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 SKT RECP datasheet.pdf
26500 57C 55#20 2#12 SKT PLUG datasheet.pdf
15000UF 40V 35X60MM 85C 10000H datasheet.pdf