Vishay/Dale RNC50H6803FSB14
RNC50H6803FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6803FSB14
Brief Description
RES 680K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6803FSB14.pdf
Availability of RNC50H6803FSB14
QUANTITY
RNC50H6803FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6803FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6803FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)680k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6803FSB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6803FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6803FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H6803FSB14
CHOKE COMMON MODE 600 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM5070HE datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
BLZ 5.00/15/90F SN BK datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4732-A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS FLANGE SKT datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
DIODE MODULE 20V 150A D-67 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf