Vishay/Dale RNC50H6811DSRSL
RNC50H6811DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6811DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6811DSRSL.pdf
Availability of RNC50H6811DSRSL
QUANTITY
RNC50H6811DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6811DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6811DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6811DSRSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6811DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6811DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H6811DSRSL
FILTER LINE 4.4MH 2A datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP NEGVOLT SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.67A 83 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7SKT STR PCB datasheet.pdf
SLAFLAT4TE3.8/1 datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.4A SYNC 8DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W +/-15V 0.1A DIP datasheet.pdf
CAP FILM 8.2UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf