Vishay/Dale RNC50H6811FRBSL
RNC50H6811FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6811FRBSL
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6811FRBSL.pdf
Availability of RNC50H6811FRBSL
QUANTITY
RNC50H6811FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6811FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6811FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6811FRBSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6811FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6811FRBSL Details Description
Related parts for RNC50H6811FRBSL
LED 7-SEG SGL CC RED RHDP .56" datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 560 OHM 16SOIC datasheet.pdf
STANDARD HEATSINK CLIP datasheet.pdf
RELAY GEN PUR 4PDT 200MA 110V datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf