Vishay/Dale RNC50H68R1BSB14
RNC50H68R1BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H68R1BSB14
Brief Description
RES 68.1 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H68R1BSB14.pdf
Availability of RNC50H68R1BSB14
QUANTITY
RNC50H68R1BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H68R1BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H68R1BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H68R1BSB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H68R1BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H68R1BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H68R1BSB14
SENSOR GAUGE PRESS 7.25PSI MAX datasheet.pdf
MIC HOLDER FOR WM-34 SERIES datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 50ppm 20pF 200 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SRL/PAR 40K 28SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 22A SCREW 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf