Vishay/Dale RNC50H6903BSRE6
RNC50H6903BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6903BSRE6
Brief Description
RES 690K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6903BSRE6.pdf
Availability of RNC50H6903BSRE6
QUANTITY
RNC50H6903BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6903BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H6903BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)690k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6903BSRE6
Related LinksRNC50H6, RNC50H6903BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6903BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H6903BSRE6
IDC CABLE-AKN50A/ AE50G / AKN50A datasheet.pdf
RELAY OPTO DC 400V 180MA 6-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.6A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 24POS datasheet.pdf