Vishay/Dale RNC50H6980BSB14
RNC50H6980BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6980BSB14
Brief Description
RES 698 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6980BSB14.pdf
Availability of RNC50H6980BSB14
QUANTITY
RNC50H6980BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6980BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6980BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)698
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6980BSB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6980BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6980BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H6980BSB14
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 22POS 2.54MM datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER SIM CARD 16-QFN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W AB 10TDFN datasheet.pdf
VOLTMETER 0-36VDC LED PANEL MT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
MICRO 9C S 48" YEL JACKS datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf