Vishay/Dale RNC50H6982BSB14
RNC50H6982BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6982BSB14
Brief Description
RES 69.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6982BSB14.pdf
Availability of RNC50H6982BSB14
QUANTITY
RNC50H6982BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6982BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6982BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6982BSB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6982BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6982BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H6982BSB14
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA GOLD datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 60V SOT563F datasheet.pdf
TWEEZER POINTED FINE 5 4.33" datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 96.6VC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 550V SCREW datasheet.pdf