Vishay/Dale RNC50H6982FRRSL
RNC50H6982FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6982FRRSL
Brief Description
RES 69.8K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6982FRRSL.pdf
Availability of RNC50H6982FRRSL
QUANTITY
RNC50H6982FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6982FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6982FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6982FRRSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6982FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6982FRRSL Details Description
Related parts for RNC50H6982FRRSL
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 25W MULTIWATT11 datasheet.pdf
RES 3 OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 38MA 34 OHM SMD datasheet.pdf