Vishay/Dale RNC50H6983BRRSL
RNC50H6983BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6983BRRSL
Brief Description
RES 698K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6983BRRSL.pdf
Availability of RNC50H6983BRRSL
QUANTITY
RNC50H6983BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6983BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6983BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6983BRRSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6983BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6983BRRSL Details Description
Related parts for RNC50H6983BRRSL
CONN HEADER .100 SNGL R/A 34POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.42KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 12NS 256CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 110NS 64FBGA datasheet.pdf
TXRX CWDM 1611NM BROWN 8CH SFP datasheet.pdf
OSC MEMS 64.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf