Vishay/Dale RNC50H7060BSBSL
RNC50H7060BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7060BSBSL
Brief Description
RES 706 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7060BSBSL.pdf
Availability of RNC50H7060BSBSL
QUANTITY
RNC50H7060BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7060BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7060BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)706
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7060BSBSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7060BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7060BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H7060BSBSL
RES SMD 62K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TRANSLATOR LEVEL 8CH 20UCSP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN SIM/SAM CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 84POS TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
MICRO 31C P 24" RBW NI datasheet.pdf