Vishay/Dale RNC50H7152BSB14
RNC50H7152BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7152BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 71.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7152BSB14.pdf
Availability of RNC50H7152BSB14
QUANTITY
RNC50H7152BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7152BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H7152BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7152BSB14
Related LinksRNC50H7, RNC50H7152BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7152BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H7152BSB14
SWITCH TACTILE SPDT 0.1A 32V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
LED FIBER OPTC GAAIAS HS TO18 ST datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
680 PROGRAM HEADERS/COVERS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT QUAD 5V 1.35A 35W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf