Vishay/Dale RNC50H7153BSB14
RNC50H7153BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7153BSB14
Brief Description
RES 715K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7153BSB14.pdf
Availability of RNC50H7153BSB14
QUANTITY
RNC50H7153BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7153BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H7153BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)715k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7153BSB14
Related LinksRNC50H7, RNC50H7153BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7153BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H7153BSB14
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
FILTER POWER LINE RFI .250 10A datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 1M M8 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 5.22A 16.8 MOHM datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 24pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 550V RADIAL datasheet.pdf
CONN LEAF BATTERY 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf