Vishay/Dale RNC50H7153FSRSL
RNC50H7153FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7153FSRSL
Brief Description
RES 715K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7153FSRSL.pdf
Availability of RNC50H7153FSRSL
QUANTITY
RNC50H7153FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7153FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7153FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7153FSRSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7153FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7153FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H7153FSRSL
CONN FERRULE DIN 20AWG WHITE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5V datasheet.pdf
RES SMD 1.62KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
METRAL REC SIG STB 5X48 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
EMITTER IR 875NM 100MA RADIAL datasheet.pdf