Vishay/Dale RNC50H7231DSB14
RNC50H7231DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7231DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.23K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7231DSB14.pdf
Availability of RNC50H7231DSB14
QUANTITY
RNC50H7231DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7231DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H7231DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.23k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7231DSB14
Related LinksRNC50H7, RNC50H7231DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7231DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H7231DSB14
SSD 208GB SCSI datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
COVER PLASTIC BUTTON FOR 17POS datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 305 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16DHVQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSCILLATOR 2.048KHZ MEMS SMD datasheet.pdf