Vishay/Dale RNC50H7503FRBSL
RNC50H7503FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7503FRBSL
Brief Description
RES 750K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7503FRBSL.pdf
Availability of RNC50H7503FRBSL
QUANTITY
RNC50H7503FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7503FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7503FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7503FRBSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7503FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7503FRBSL Details Description
Related parts for RNC50H7503FRBSL
HANDLE CONTEMPORARY CHROME PLATE datasheet.pdf
IC FPGA 404 I/O 560MBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO204AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
040 MLC CAP HSG ASSY 24P datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
MULTI DECK ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
FLASHLIGHT LED AAA(1) datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 15POS THRUHL datasheet.pdf