Vishay/Dale RNC50H7592DSBSL
RNC50H7592DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7592DSBSL
Brief Description
RES 75.9K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7592DSBSL.pdf
Availability of RNC50H7592DSBSL
QUANTITY
RNC50H7592DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7592DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7592DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7592DSBSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7592DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7592DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H7592DSBSL
TOOL STRIPPER UTP/STP/FLAT datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-TSSOP datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 8K 28-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
H-TOOL 031 datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
MICRO 100C P 10" RBW JACKS NI datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
1.25MM M/M 12POS 26AWG 150MM datasheet.pdf