Vishay/Dale RNC50H7680BSRSL
RNC50H7680BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7680BSRSL
Brief Description
RES 768 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7680BSRSL.pdf
Availability of RNC50H7680BSRSL
QUANTITY
RNC50H7680BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7680BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7680BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7680BSRSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7680BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7680BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H7680BSRSL
RES ARRAY 3 RES 33 OHM 6SIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW MSD datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 95POS TYPE AB VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf