Vishay/Dale RNC50H7681FRBSL
RNC50H7681FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7681FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.68K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7681FRBSL.pdf
Availability of RNC50H7681FRBSL
QUANTITY
RNC50H7681FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7681FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7681FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7681FRBSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7681FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7681FRBSL Details Description
Related parts for RNC50H7681FRBSL
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND QD DIFF 28-PLCC datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 5.5GHZ WIFI datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL8501 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf