Vishay/Dale RNC50H7682BSBSL
RNC50H7682BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7682BSBSL
Brief Description
RES 76.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7682BSBSL.pdf
Availability of RNC50H7682BSBSL
QUANTITY
RNC50H7682BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7682BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7682BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7682BSBSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7682BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7682BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H7682BSBSL
RES ARRAY 4 RES 12K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
2.00MM PITCH SIL VERT 3.5MM PC datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 4.7K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
TXRX datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC P600 datasheet.pdf
LIGHTPIPE PNL MT FLAT 0.350" datasheet.pdf