Vishay/Dale RNC50H7872FSR36
RNC50H7872FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7872FSR36
Brief Description
RES 78.7K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7872FSR36.pdf
Availability of RNC50H7872FSR36
QUANTITY
RNC50H7872FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7872FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H7872FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7872FSR36
Related LinksRNC50H7, RNC50H7872FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7872FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H7872FSR36
IC ACQUISITION SYS 13BIT 44-PLCC datasheet.pdf
IC PROGRAMMER VOLT SMBUS 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% 1210 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 32pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED CBL ASSY 5MM 2WIRE WH/BK 24" datasheet.pdf