Vishay/Dale RNC50H7873BSR36
RNC50H7873BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7873BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 787K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7873BSR36.pdf
Availability of RNC50H7873BSR36
QUANTITY
RNC50H7873BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7873BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H7873BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7873BSR36
Related LinksRNC50H7, RNC50H7873BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7873BSR36 Details Description
Related parts for RNC50H7873BSR36
RELAY OPTO AC/DC 400V 30MA 4-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 40SGL 2.36MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 320X320X0.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC 2DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4POS SLD CUP datasheet.pdf
SENSOR PROX 2.1MM PNP 12-24VDC datasheet.pdf