Vishay/Dale RNC50H7873BSR36
RNC50H7873BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7873BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 787K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7873BSR36.pdf
Availability of RNC50H7873BSR36
QUANTITY
RNC50H7873BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7873BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H7873BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7873BSR36
Related LinksRNC50H7, RNC50H7873BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7873BSR36 Details Description
Related parts for RNC50H7873BSR36
HOLDER BATTERY 4CELL AA PC MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
XFRMR 1CT:2CT/1:1.36CT 1.2/1.2MH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 13A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 100A datasheet.pdf