Vishay/Dale RNC50H78R7FSBSL
RNC50H78R7FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H78R7FSBSL
Brief Description
RES 78.7 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H78R7FSBSL.pdf
Availability of RNC50H78R7FSBSL
QUANTITY
RNC50H78R7FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H78R7FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H78R7FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H78R7FSBSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H78R7FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H78R7FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H78R7FSBSL
CONN HOOD TOP ENTRY SZ8 PG29 datasheet.pdf
PROTECT HEADER RT/ANG 60 CONTACT datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES 1K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 15W UFRM datasheet.pdf