Vishay/Dale RNC50H7960BSB14
RNC50H7960BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7960BSB14
Brief Description
RES 796 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7960BSB14.pdf
Availability of RNC50H7960BSB14
QUANTITY
RNC50H7960BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7960BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H7960BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)796
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7960BSB14
Related LinksRNC50H7, RNC50H7960BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7960BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H7960BSB14
TRIMMER 500K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 360 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 4.096MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
VARISTOR 108V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
SOFTWARE CW KEY ONLY C/CC++/E datasheet.pdf
HEADER 31POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 0.20A 30V CHIP 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf