Vishay/Dale RNC50H7961BSRE6
RNC50H7961BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7961BSRE6
Brief Description
RES 7.96K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7961BSRE6.pdf
Availability of RNC50H7961BSRE6
QUANTITY
RNC50H7961BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7961BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H7961BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7961BSRE6
Related LinksRNC50H7, RNC50H7961BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7961BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H7961BSRE6
CONN HEADER STKD 50POS R/A GO datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 18POS GOLD datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 40A 600V datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 15W datasheet.pdf
HD-BNC TO 1.0/2.3 STRT PLUG 12" datasheet.pdf
CAP FILM 3NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf