Vishay/Dale RNC50H8060FSBSL
RNC50H8060FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H8060FSBSL
Brief Description
RES 806 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H8060FSBSL.pdf
Availability of RNC50H8060FSBSL
QUANTITY
RNC50H8060FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H8060FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H8060FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H8060FSBSL
Related LinksRNC50H8, RNC50H8060FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H8060FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H8060FSBSL
TRANSF ISOL T1/CFPT/ISDN 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.24 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPPLY-VOLT SUPERVISOR 8-SOIC datasheet.pdf
LED BLUE 1000MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CABLE TWINAX MINISAS 68POS .2M datasheet.pdf
CABLE 50COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SGE1510-0-2000A-5000C-5000C datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf