Vishay/Dale RNC50H8162BRRSL
RNC50H8162BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H8162BRRSL
Brief Description
RES 81.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H8162BRRSL.pdf
Availability of RNC50H8162BRRSL
QUANTITY
RNC50H8162BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H8162BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H8162BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)81.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H8162BRRSL
Related LinksRNC50H8, RNC50H8162BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H8162BRRSL Details Description
Related parts for RNC50H8162BRRSL
IC MPU Z80 10MHZ 100QFP datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM14H/AE14M/HDM14H datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
IC DSP 132-BQFP datasheet.pdf
RES 22 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf