Vishay/Dale RNC50H8250FSBSL
RNC50H8250FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H8250FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 825 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H8250FSBSL.pdf
Availability of RNC50H8250FSBSL
QUANTITY
RNC50H8250FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H8250FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H8250FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H8250FSBSL
Related LinksRNC50H8, RNC50H8250FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H8250FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H8250FSBSL
CONN FFC TOP 16POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 130A AC/DC datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 180V 2A TO220NIS datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
84210 JE/G END CAP-PAIR datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf