Vishay/Dale RNC50H82R5FSB14
RNC50H82R5FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H82R5FSB14
Brief Description
RES 82.5 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H82R5FSB14.pdf
Availability of RNC50H82R5FSB14
QUANTITY
RNC50H82R5FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H82R5FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H82R5FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H82R5FSB14
Related LinksRNC50H8, RNC50H82R5FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H82R5FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H82R5FSB14
CONN HEADER 4POS R/A TIN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 8POS .050" T/H datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 15A 5.7 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 61.9 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SNAP-ON HORIZ SLOPED FACEPLATE datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf