Vishay/Dale RNC50H87R6DSB14
RNC50H87R6DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H87R6DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 87.6 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H87R6DSB14.pdf
Availability of RNC50H87R6DSB14
QUANTITY
RNC50H87R6DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H87R6DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H87R6DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)87.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H87R6DSB14
Related LinksRNC50H8, RNC50H87R6DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H87R6DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H87R6DSB14
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 5% 3.5W J LEAD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
LED BCKLT DVR MOD 8CH I2C QFN datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MODULE BLUETOOTH 4.0 datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf