Vishay/Dale RNC50H87R6DSB14
RNC50H87R6DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H87R6DSB14
Brief Description
RES 87.6 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H87R6DSB14.pdf
Availability of RNC50H87R6DSB14
QUANTITY
RNC50H87R6DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H87R6DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H87R6DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)87.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H87R6DSB14
Related LinksRNC50H8, RNC50H87R6DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H87R6DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H87R6DSB14
TERMINAL WRAPOST BR-360 .470" datasheet.pdf
CAP CER 8.6PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 229 TYPED 36POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 3W DO216AA datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf