Vishay/Dale RNC50H88R7FSB14
RNC50H88R7FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H88R7FSB14
Brief Description
RES 88.7 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H88R7FSB14.pdf
Availability of RNC50H88R7FSB14
QUANTITY
RNC50H88R7FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H88R7FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H88R7FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H88R7FSB14
Related LinksRNC50H8, RNC50H88R7FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H88R7FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H88R7FSB14
CAP ALUM 8200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS 2PNP 40V 0.2A SOT363 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT PARALLEL 24-TSSOP datasheet.pdf
IC TXRX 5V RS232 SHUTDOWN 28SSOP datasheet.pdf
THERM NTC 150KOHM 5% 0603 SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0508 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 9.53OHM 1% AXL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 253VAC AXIAL datasheet.pdf