Vishay/Dale RNC50H8980BRB14
RNC50H8980BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H8980BRB14
Brief Description
RES 898 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H8980BRB14.pdf
Availability of RNC50H8980BRB14
QUANTITY
RNC50H8980BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H8980BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H8980BRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)898
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H8980BRB14
Related LinksRNC50H8, RNC50H8980BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H8980BRB14 Details Description
Related parts for RNC50H8980BRB14
FUSE CERM 25A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 10UMAX datasheet.pdf
TRIMMER 220 OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 50VDC AXIAL CAN datasheet.pdf
CONN RJ45 PLUG LOCK-IN DEVICE datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC P600 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
26500 15C 15#20 P PLUG AN LC datasheet.pdf
6,8UF 400V 10X30MM 85C 15000H datasheet.pdf