Vishay/Dale RNC50H8980BSRSL
RNC50H8980BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H8980BSRSL
Brief Description
RES 898 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H8980BSRSL.pdf
Availability of RNC50H8980BSRSL
QUANTITY
RNC50H8980BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H8980BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H8980BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)898
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H8980BSRSL
Related LinksRNC50H8, RNC50H8980BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H8980BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H8980BSRSL
FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 1808 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf