Vishay/Dale RNC50H8982BSRE6
RNC50H8982BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H8982BSRE6
Brief Description
RES 89.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H8982BSRE6.pdf
Availability of RNC50H8982BSRE6
QUANTITY
RNC50H8982BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H8982BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H8982BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)89.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H8982BSRE6
Related LinksRNC50H8, RNC50H8982BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H8982BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H8982BSRE6
FUSE BOARD MNT 315MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 23POS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TAPE ELECTROPLATING/ANODIZING datasheet.pdf
RES SMD 20.3K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
LED OSLON NEU WHITE 4500K 2SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf