Vishay/Dale RNC50H93R1FSRSL
RNC50H93R1FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H93R1FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 93.1 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H93R1FSRSL.pdf
Availability of RNC50H93R1FSRSL
QUANTITY
RNC50H93R1FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H93R1FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H93R1FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)93.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H93R1FSRSL
Related LinksRNC50H9, RNC50H93R1FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H93R1FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H93R1FSRSL
CONN HEADER 2POS .250 VERT AU datasheet.pdf
CONN PCB FOUR-WALL WRAPPING datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
TAPE PAINT MASKING 36MM X 55M datasheet.pdf
IC 16BIT D TYPE LATCH 48TSSOP datasheet.pdf
ADPTR TINEL LOCK STR SHELL 24 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27.4 OHM 1% 30W datasheet.pdf
BRISTLE BRUSH 7-5/8" 400 W/FLNGE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf