Vishay/Dale RNC50H9420BSRSL
RNC50H9420BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9420BSRSL
Brief Description
RES 942 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9420BSRSL.pdf
Availability of RNC50H9420BSRSL
QUANTITY
RNC50H9420BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9420BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H9420BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)942
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9420BSRSL
Related LinksRNC50H9, RNC50H9420BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9420BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H9420BSRSL
RES SMD 200K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SUPPORT RX 1USER DONGLE W/HW KEY datasheet.pdf
TOOL CABLE STRIP-FULL CRIMP BNC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1W DO204AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123 datasheet.pdf
6POS M CRIMP W/BACKSHELL datasheet.pdf