Vishay/Dale RNC50H9421BRRSL
RNC50H9421BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9421BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.42K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9421BRRSL.pdf
Availability of RNC50H9421BRRSL
QUANTITY
RNC50H9421BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9421BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H9421BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9421BRRSL
Related LinksRNC50H9, RNC50H9421BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9421BRRSL Details Description
Related parts for RNC50H9421BRRSL
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 890MA 160 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf