Vishay/Dale RNC50H9650BSRSL
RNC50H9650BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9650BSRSL
Brief Description
RES 965 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9650BSRSL.pdf
Availability of RNC50H9650BSRSL
QUANTITY
RNC50H9650BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9650BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H9650BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)965
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9650BSRSL
Related LinksRNC50H9, RNC50H9650BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9650BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H9650BSRSL
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUPLEX 33' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 15A TO-220 datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER SPI 44QFN datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 100VDC 4030 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 180MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 600W datasheet.pdf